نا پای دار

ناموزون

جمعه, ۱۱ مهر ۱۳۹۳، ۱۰:۳۰ ق.ظ
امروز می خوام درباره ی خواجه ی حرمسرا بنویسم! من اون اولش خواجه ی حرمسرا رو ندیده بودم یعنی از اول اولش اصلن قصد نوشتن نداشتم چون نه وقتش رو دارم نه حوصله اش رو ! فقط داشتم می گشتم ببینم می تونم یه فکری به حال چند کیلو چربیِ اضافیِ بدنم بکنم یا نه ؟ راستش رو بخواید آب کردنش با نخوردن غذا واسم کاری نداره در واقع همیشه اینطوری وزن کم می کردم اما انگار زیاد فایده نداره ، نه اینکه نداشته باشه منتهی یه غذای خوشمزه ی جدید که درست کنن و تو نتونی خودت رو کنترل کنی همه چیز برمی گرده به حالت اولش و تو می مونیُ اضافه وزن!
خب چند روزی بود که داشتم ورزش های مختلف رو بررسی می کردم ببینم کدومش به سن و شرایطم می خوره تا انتخابش کنمُ برم سراغش! سفارش عمومی از طرف دوستان که بدنسازی بود، منتهی من خودم از فضای شلوغ و سر و صدای زیادُ آهنگ بلندش اصلن خوشم نمیاد، خودم نمی دونم چرا ژیمناستیک رو دوس دارم شاید چون وقتی بچه بودم دوسش داشتم ولی دیگه از سن من گذشته! انسبت به ایروبیک و این ها هم همین حس رو دارم "حداقل من با صدای بلند به وجد اومدن از این ورزش تو ذهنم هست ، البته تو پارک نزدیک خونه هم دیدم که آقایون و خانوم ها پشت به پشت همدیگه این ورزش رو انجام میدن و سر صبح با صدای بلند آهنگشون اعصاب واسه بقیه نمی ذارن"
تو ورزش ها کوهنوردی رو دوست دارم ، جدیدن هم یه رفیقی پیدا کردم اینکارَست خوشبختانه و اولین درس آموزشیش هم این بود که نگو کوهنوردی این ارتفاعی که ما می زنیم اسمش تپه است نه کوه! و البته خیلی نکات آموزنده ی دیگه که حین صعود و نزول بهم یاد میده! بدیِ کوه، ببخشید تپه اینه که دم دست نیست و نیاز به وقت گذاشتن داره تازه برای موارد فورس ماژور "یعنی من اولین باره دارم فارسیش رو می نویسم ، این چه کاریه که بعضی کلمات می افته روی اصطلاحات زبانی مردم، واقعن چرا؟ " بله در موارد عجله ای و ضروری، به نظر من جوابگو نیست ، خیلی زمان بر و وقت گیر هستش و صد البته همون قدر مفرح و لذت بخش!
شنا و استخر رو هم واقعن دوست دارم و اگه یه رفیق ماساژور نمی گم حرفه ای آما پایه کار هم همراهت باشه که دیگه نور علی نورِ! و میشه گفت هفته ای یه بار تو برنامه هست اگه اتفاق خاصی نیفته، بدیش اینه که وقتی میری اینقد بساط خنده و شوخی هست که وقتی برای چربی سوزندن به صورت جدی باقی نمی مونه! واسه این کار باید واقعن شنا کرد هر چند همین جوریش هم کلی کالری می سوزونه!
ببین تو رو خدا! اینقد گرم علاقمندی ها شدم که خواجه ی حرمسرا رو یادم رفت! بله ! گرم همین بررسی بودم که دیدم ورزش دو ، از همه ی موارد بهتر هستش، به نظرم سهل الوصول ترین " حالا نگید عربی نویس هستش من این کلمه رو هم برای اولین بار نوشتم واقعن چرا؟ " ورزش و به دردبخورترینش برای چربی سوزوندن باشه ، یه دوست خیلی تپل هم دارم با خودم گفتم مخش رو می زنم ، یه همراه برای دوی عصرانه یا شبانه پیدا می کنم " چون صبح ها فرصت نمی کنم به هیچ وجه مگه جمعه ها "
واسه بررسی حرفه ای کار ، و اینکه ببینم آموزش خاصی تو دویدن هست یا نیست ، جایی رو بهتر از فدراسیون دو و میدانی سراغ نداشتم " من عمومن برای کسب اطلاعات میرم سراغ منبع ، حالا تو هر موضوعی که می خواد باشه به شما هم توصیه می کنم این کار رو بکنید واقعن عالیه و از به اشتباه افتادن شدیدن دور می مونید" با این پیش زمینه سرچیدم نه ببخشید جستجوییدم: فدراسیون دو !
رفتم تو سایت ، سایت باز شد ، خب عکس احسان حدادی بود و از اینجا بهش تبریک می گم ، یه خبر هم بود که درباره پاداش مدال بگیران دو و میدانی اینچئون بود که اینم جای سپاس داره از دست اندرکاران! اما هر چی گشتم حداقل من نتونستم بخش آموزشی یا صفحه ای مرتبط با این مضمون پیدا کنم در حین  گشت و گذار و وارسی کردن بودم  که چِشَم خورد به قمست عکس، فیلم اون یکیش یادم رفت صب بکیند ببینم، صببببببببببببببر آهان نشریه ، رو قسمت عکس کلیک کردم تا ببینم عضلات این ورزشکاران دو و میدانی چِنطُوریاس ، نیست من یه مقاله درباب جامعه شناسی بدن نوشتم این توجه به بدن و صورت در عصر حاضر و تحقیقات در این زمینه برام جالب می نماید یه جورایی شاید مبتلابه همه هم باشه شایدم نباشه، الان بحثم این نیست ، داشتم می گفتم که رفتم تو قسمت عکس ، که ای کاش نمی رفتم ، ناگهان موجبات حیرتم پیش اومد ، دیدم ای بَلام جان! اینجا چه خبره؟ این عکسا دیگه چیه ؟ خواهران ما چرا این شکلی هستن ؟ با این شکل و شمایل در سایت فدراسیون جمهوری اسلامی ایران چی می خوان آیا؟
از این عکس ها بدتر، اون آقاهه نه دوتا آقاهه شایدم بیشتر باشن من که اونجا نبودم بدونم چن نفر آقاهه اونجا بوده؟ یکی از این آقاهه ها اونجا نشسته  و مث این چی بگم ها! داره تماشا می کنه؟ " ببخشید اندازه گیری می کنه! ، یعنی ما زن اندازه گیر نداریم؟ " واقعن این آقاهه ها اونجا لای زن و بچه ی مردم چی می خوان ؟
واقعن اینجور موقع ها نمی دونم چی بگم ؟ یعنی نمی تونم تصور کنم اون خانوم هایی که رفتن واسه ورزش و مسابقه! آیا خودشون از حضور این مردای لندهور اذیت نمی شن ؟ یا اینکه به اون ها گفته شده نگران نباشید این ها خواجه ی حرمسرا هستن!  یا آیا خانوم هایی که اینجوری عکسشون منتشر شده خودشون چه حسی نسبت به این انتشار دارن؟ واقعن هیچ اهمیتی براشون نداره ؟ نه برای خودشون نه برای همسرشون یا پدرشون ؟ خانوم هایی که تو یه عکس همشون چادری هستن !!! جلل الخالق !!!  واقعن چرا ؟
یعنی بعد این همه سال تنها مفهومی که از حجاب تو ذهن بعضی مسئولان و بعضی خانوم ها متبادر میشه فقط و فقط پوشوندن مو هستش ؟
واقعن در شأن یه خانوم هستش که به هر بهانه ای ، به هر بهانه ای ها! اینجوری عکس هاش پخش بشه ؟ نگید فلانی از عصر حجر اومده ، اگه بگید هم ناراحت نمی شم ولی جواب یه سوالم رو بدید ، ورزشُ موزون شدنُ مسابقهُ مدال جهانی به چه قیمتی ؟ واقعن ارزشش رو داره که به خاطر خودمون ، خود آ مون رو فراموش کنیم ؟ اینکه برای کی و برای چی ورزش می کنیم ؟ اینکه یادمون بره حلال چیه و حروم چیه ؟
اینکه هر ورزشی اقتضای خودش رو داره و لباس خودش رو کاملن منطقی و عقلانیِ و هر کسی می پذیره با با کت و شلوار نمی شه رفت تو استخر یا با مایو صخره نوردی کرد ! اما عکس گرفتن و منتشر کردن بعضی فرم عکس ها به نظر من نه تنها ارزشی به صاحب عکس نمیده بلکه توازن فرد رو هم نسبت به این دنیا و اون دنیاش بهم می ریزه و اینجوری میشه که فرد به خاطر موزون شدن ناموزون میشه متأسفانه!

تذکر نوشت:
من نمی دونم بقیه سایت های رسمی ورزشی چه عکسایی از خانومهای ورزشکار این سرزمین میذارن، علاقه ای هم ندارم برم ببینم ولی این چیزی که من به صورت تصادفی دیدم واقعن بدِ، و از خوبی فرسنگ ها فرسنگ فاصله داره!
 • علی رسولان

نظرات  (۱۶)

 • پلڪــــ شیشـہ اے
 • برای بعضی ها افتخار آفرینی و عرصه های ممکن برای بروز صحیح این امر رو به درستی تعریف نکردن.
  حالا اینا که عکس هاشه.موقع پخش مسابقات که افتضاح بود.
  اونقدر روی حجاب اسلامی و حفظ حجاب اسلامی ورزشکاران توی بوق ورزشگاه گلوشون رو پاره کردند که اصلا الگوی حجاب و حیا و ... رو بردن زیر سوال ... 
  + ی موقع بود یکسری از علما حمله کردند به ورزشکاران زن و گفتند که حجاب شون فلان بود و ... ولی آخر سر آقا از حضورشون تشکر کردند و اینکه موجبات سربلندی ایران رو فراهم کردن.
  - تناقض شد ...
  پاسخ:
  من هم مثل حضرت آقا هم از حضورشون تشکر می کنم و هم از زحماتی که می کشن و از زندگی و تفریحاتشون می زنن برای گرفتن مدال
  منتهی یه منتهی داره
  یه موقعی هست که دیگه چاره ای نیست مثل مسابقات ، که ان شاء الله یه روزی درست بشه
  و یه موقع دیگه ای هست که ما با دست خودمون نفت می ریزیم رو آتیش ، اینجاست که بدِ ، اون موقعی که ما می تونیم مراعات کنیم و نمی کنیم ایراد داره ، اینکه خودمون بریم مرد بیایم سر مسابقات زنونه ، یا عکسای مسابقات رو خودمون پخش کنیم
  یه جوری میشه تایید ناموزونیات ،عادی شدن بدی
  من می گم الگو دادن برای مسابقات جهانی زنان می تونه مسابقات داخلی باشه ، اما وقتی خودمون تاثیر می گیریم و میشه این ایراد داره
  سلام
  شایدواقعامهم نیس واسشون...!

  پاسخ:
  سلام
  بعد چرا نباید باشه ؟
  این که خیلی بده
 • محدثه انصاری
 • میدونید چیه به نظر من آدما تا خودشون به فلسفه ی حجاب پی نبرند هرجوری دلشون بخواد میگردند و بعضی جاها به خاطر حفظ ظاهر و این جور چیزا حجاب رو رعایت میکنن. ما هر چقدر هم انتقاد کنیم و حجاب را توضیح بدیم تا وقتی نخوان هیچ تحولی رخ نمیده.
  پاسخ:
  فلسفه ی حجاب
  یعنی وقتی من یه خانومی رو دیدم به خاطر ظاهرش بهش طعم نورزم
  کلن با توضیح دادن و ترویج دادن فرهنگ حجاب موافقم باهاتون
 • محدثه انصاری
 • آقا من همین الان عکسا رو دیدم خوب اینا که خوب بود . خدا وکیلی انتظار نداشته باشید با چادر بدوند . حجابشون همونطوریه که در مسابقاته.......
  همه موهاشون پوشیدس لباسشون هم همینطور شما از چه لحاظ درباره ی این عکسا صحبت کردین؟
  پاسخ:
  خوب بود؟
  دقیقن توضیح بدید ؟
  برای ورزش دو خوب بودها منم که چیزی نگفتم تو متن نوشتم
  یکی حضور آقاها بینشون بدِ
  و یکی دیگه انتشار دادن این عکس ها با این شکل و شمایل
  و بقیه اندام چی ؟
 • منورالفکر
 • به بانو انصاری گرامی:
  الان واقعا از صاحب وب خواستید شرح بده چرا تصاویر نامناسبه و کجاهاش دقیقا؟
  چون سرها پوشیده بوده حتما باید درباره بقیه ش هم تک به تک بحث کرد؟
  این + انتهای مطلب رو ندیدید دوست گرامی؟
  اگر از نظرشما بانوی محترم ایرادی توی تصاویر وپوشش ورزشکاران از باب عکس ورزشی نبوده، خب دیگه اصلا چرا دنبال ایرادشید؟!
  ببخشید لحنم تنده ولی واقعا گاهی از.......خانمها دلخور میشم
  پاسخ:
  حالا عصبانی نشید
  با مهربانی هم میشه کمی مباحثه کرد لطفن
  سلام
  نمی دونم شاید جای ارزش ها عوض شده؟ 
  دیروز وقتی مسابقات بانوان رو نشون میداد واقعا متعجب شدم، بنظرم کسی با شرکت بانوان توی مسابقات مشکلی نداشته باشه و مدال آوریشون باعث افتخاره اما نمایش اون رو من نمی پسندیدم.
  ان شالله بتونیم اهم و مهم رو درست تشخیص بدیم.

  یاعلی
  پاسخ:
  من هم نمی پسندم
  دلیلی وجود نداره چون اونها مجبورن تو اون فضا شرکت کنن تو مسابقه ما هم مجبور باشیم پخش کنیم یا ببینیم
  ان شاء الله
  سلام
  بله بدکه هست ولی خب به اعتقادشون بستگی داره...
  نیست!نه واسه خودشون نه خانوادشون
  پاسخ:
  سلام
  منظورم همون اعتقادشون بود
  خیلی بدِ که اعتقادشون اینطوریه
 • یک سبد سیب

 • ورزش! 

  خیلی وقته معنای ورزش هم عوض شده!  پاسخ:
  دقیقن از کی اونوقت ؟ :)
 • یکی ❤(◕‿◕✿)
 • غم ناک بود.
  اینو ک خوندم یاد وبلاگ چرک نویس افتادم.
  پاسخ:
  چرا آیا؟
  خط دوم رو می گم
 • سبک مطهر ..
 • سلام
  اصن هیچ راه درستی وجود نداره
  در ریا مدتی در مسابقات دو میدانی و کبدی با تیم بودیم - اونوخت مسئول اصلی ک آقا بودن یعنی مرد بودن - برا بازدید میومدن و ...
  و انصراف .
  پاسخ:
  سلام
  نمی دونم
  اتفاقن نکته اصلی تر همین جاست ، که مثلن قرار بود همه ی خانوم ها راحت ورزش کنن در خیال راحت و آرامش و در مسیر توحید
  متأسفانه در مقابل اینجور موارد باید محکم ایستاد نه اینکه راحت کشید کنار
  بیخیال داش
  منم اول زیاد حرص این چیزارو می خوردم
  ولی اینا خودشونو زدن ب نفهمی
  کدوم اسلام.. اسلام ناقص ارزش نداره
  اینا فقط چیزی ک ب نفعشون باشه قبول دارن بقیه....
  پاسخ:
  چقدر اول هامون قشنگ تر بود
  از بی خیالی خوشم نمیاد
  بله اسلام باید به طور کامل و همه جانبه رعایت بشه نه اینکه بی خیال رد شد و رفت
  منظورتون از اینا اونا چیه ؟ من این ادبیات رو دوست دارم اصلن
 • یکی ❤(◕‿◕✿)
 • پست میذاشت راجع به حجاب.
  یکی هم بود در مورد ساپورت و این حرفا.
  یادش گرامی.
  :]
  پاسخ:
  بله همین طور
 • محدثه انصاری
 •  ترویج عکس درست نبوده باشما موافقم  اما در مورد لباس باید بگم تا جایی که میتونستن پوشیده اس .
  پاسخ:
  منم همین رو میگم
  اصلن لخت باشن مگه تو استخر نیستن ؟
  ولی حدود رو رعایت کنن
  انتشار دادن به این سبک واقعن هدف دار
  اونم عادی سازیه بی تفاوت شدن
 • گــــــــــــــــم گشته
 • حالا اینا به کنار من چند وقته موندم کار این قهرمانای گرامی رو که عکس خودشونو خانومشونو سگشونو با پوشش نه ببخشید بی پوشش تو صفحات شخصیشون میذارن کجای دلم بگذارم!!
  ملا اپیدمی شده اخلاق و عفت کم کم داره از ورزش هم فاصله میگیره!! بازم به غیرت داور کره ای!
  پاسخ:
  اونا هم اشتباه می کنن
  آدم اگه حسابی و با شخصیت باشه حاضر نمیشه عکس خانومش رو یه جورای ناجوری بذار همه جور آدمی ببینه
  نکته غیرت خیلی قشنگ بود
  سلام

  متن اصلی رو که نخوندم هنوز و باشه واسه بعد...

  ولی تذکر نوشت و لینک...

  خدمت خانم انصاری: یعنی چون موی خانم ها پوشیدست و جایی از بدن پیدا نیست خوبه ؟!!!؟؟؟؟

  ولی به نظر من این نوع حجاب از بی حجابی خیلی بدتر از بده !؟ (بدتر از بد)


  :)
  پاسخ:
  سلام
  خودشون بیان جواب بدن
  دویدن رو اگر ول کنید وزنتون بیشتر از قبل از شروع دو میشه!شنا از همه بهتره
  پاسخ:
  نمی دونستم این رو درباره دو
  ممنون
  شنا عالیه دوس دارم شدید

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  تجدید کد امنیتی